Jsou literární vědci, kteří pasou po slavných jménech. Přežvykují, paběrkují, hledají zanedbané skuliny a kličkují před kolegy, kteří jim lezou do zelí. Je to frustující, ale má to i své výhody: slavná jména táhnou, a je-li vědec dost otrlý, může se dostat i do hlavních zpráv. Jako se to před šesti lety podařilo Jamesu Hawesovi, který „dokázal“, že Kafka sbíral pornografii.

A pak jsou literární vědci, jichž si novinové titulky nikdy nevšimnou. Mezi ně patří moje lyonská přítelkyně, germanistka a bohemistka Marie-Odile Thirouinová. Vybírají si autory, kteří zůstali spíše ve stínu, ale jejich bádání je o to dobrodružnější. Tady ještě lze narazit na zapomenutou krabici od bot! (Abych byla spravedlivá, také Marie-Odile píše o Kafkovi. Vede ve Francii osamělou a zatím spíš marnou válku proti tezi vlivné dvojice Deleuze-Guattari, kteří na základě chybně interpretované zmínky v Kafkově deníku a Eisnerovy teorie tří ghett udělali z Kafky vykořeněného a jazykově chudého otce „menšinových literatur“.)

Marie-Odile, která přednáší na Lyonské univerzitě, studuje Otokara Fischera, Pavla Eisnera či zapomenutého německého myslitele Rudolfa Pannwitze. Sestavila knihu jejich vzájemné korespondence, jež v překladu Naděždy Macurové vyšla i v češtině.

Ale k těm překvapením! Minulý týden se Marie-Odile vypravila do…

24. - 30. března, č. 13/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24. - 30. března, č. 13/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte