47 kom jfk
Autor: Respekt

Nikdo nemůže vyloučit, že se jednoho dne objeví Důkaz s velkým D a dramaticky zvrátí naše chápání jedné z nejzáhadnějších událostí 20. století. Léta ale běží, svědci odcházejí a archivy se otvírají.  Pravděpodobnost, že čtyřiadvacetiletý mladý muž jménem Lee Harvey Oswald přestane být oficiálně považován za jedinéhostrůjce atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, se rok od roku snižuje. Nicméně přesto, že od nejslavnější politické vraždy 20. století uplyne tento týden přesně půl století, v myslích mnoha lidí případ uzavřen není – podle posledních průzkumů i dnes více než polovina Američanů věří, že oficiální závěry vyšetřujících komisí jsou minimálně neúplné, ne-li rovnou zcela vylhané.

Lidské poznání světa je nedokonalé. Kdyby chtěl kdokoli vědět „všechno“, co je dnes o vraždě možné znát, musel by se prokousat pěti miliony stran vyšetřovacích spisů, stohy vizuálních a akustických záznamů, přečíst stovky knih. Ani potom by ale nezískal jistotu, protože zaznamenat každou sekundu života stovek nebo tisíců lidí spjatých s případem se ani v průběhu pěti desetiletí nepodařilo, stejně jako není možné doložit každou jejich myšlenku nebo motiv. Ať se do případu ponoříte jakkoli, zůstane vám nakonec v rukou přibližná síť navzájem se křížících faktů, událostí, které vylučují jedna druhou, nejasných temných děr a tajemství.

V…

18. - 24. listopadu 2013, č. 47/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. listopadu 2013, č. 47/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte