Zní velmi sympaticky a snad i pokorně, když se člověk nepovyšuje nad ostatní přírodu a uzná, že není většího rozdílu mezi námi a zvířaty. To, že se považujeme za vrchol evoluce, je způsobeno naším antropocentrickým viděním světa, soudíme. Pokud by totiž takové mandelinky měly učebnici evoluční biologie, nepochybně by umístily na vrchol evolučního stromu mandelinky.

Je zvláštní, že na obranu lidské výjimečnosti se postavili především ateističtí filozofové, jako je Thomas Nagel nebo Raymond Tallis. Je pravda, že jíme, dýcháme, vyměšujeme a rozmnožujeme se jako zvířata, konstatují, ale protože některé vlastnosti s nimi máme společné, nelze přece říct, že s nimi máme společné všechny vlastnosti. A s mandelinkami je problém právě v tom, že učebnice evoluční biologie nemají. Kdyby je měly, pak bychom mohli otevřít diskurz.

„Storytelling matters“, vyprávění příběhů, je důležité, připomíná biolog Scott Gilbert. Naše různé teorie o vesmíru a hvězdách nijak chod vesmíru neovlivní. Naše teorie o nás samotných nás naopak ovlivní velmi silně. Stáváme se tím, co si myslíme, že jsme. Pokud přesvědčíme sami sebe, že nejsme nic než zabíječští lidoopové, vehikly genů či nahé opice, nelišící se jinak než kvantitativně od osrstěných opic, bude to na nás mít svůj vliv. Příběh evoluce ostatně dal vznik sociálnímu darwinismu s představou, že silní vítězí a slabí mají…

titulka_ipad.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_ipad.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte