36 kom 1
36 kom 1 • Autor: Respekt

Česká jedinečnost pokračuje, politická scéna se štěpí na další a další strany, takže začíná být nepřehledná. Voliči si budou připadat jako v supermarketu, kde se jim nabízejí desítky jogurtů, ale rozdíly jsou jen nepatrné. Který si vybrat? Správná volba má svou váhu. Při zvláštním tříštění zdejší scény se totiž může stát, že v Poslanecké sněmovně usednou pouze „jogurty“, jež chutnají Miloši Zemanovi.

Bez nás to nejde

Levicový volič to má letos poměrně snadné. Nabízí se mu sociální demokraté, kteří jsou velkou a stabilní politickou stranou. Pokud chce nostalgicky vzpomínat na předlistopadové časy, může volit KSČM. Pakliže je okouzlen Milošem Zemanem, je mu k dispozici strana, jež nese dokonce jeho jméno v názvu – Zemanovci. Nutno ale přiznat, že i hlas pro ČSSD a KSČM je zároveň hlasem pro prezidenta. Zkrátka situace je přehledná.

Mžitky před očima se dostaví, pokud se podíváme do středu či napravo. O ten usiluje ODS, TOP 09, Svobodní, Strana zelených, KDU-ČSL, ANO, LES a Suverenita, i když s níje to složitější, viz níže. Je nepochybné, že na pravici se budou hlasy tříštit natolik výrazně, že může mít problém vůbec usednout ve sněmovně.

Ukažme si to na třech příkladech a začněme u bizarního, nicméně v jistém smyslu důležitého projektu – Suverenitě Jany Bobošíkové. Předsedkyně této strany kdysi kandidovala na post prezidentky za KSČM. Její uskupení před lety uvažovalo o spolupráci se Zemanovci. Nyní vyjednávalo o kandidatuře Václava Klause a chtělo angažovat část ODS, která mířila za svým bývalým předsedou. U tohoto uskupení, jak vidno, vůbec nejde o program, je to projekt na zachycení protestních hlasů, který je připraven být proti čemukoli, co se zrovna hodí. Někdy je to Evropa, jindy jsou to Romové. I když se nakonec Klaus lekl neúspěchu (podle průzkumů veřejného mínění si 75 procent dotázaných nepřeje jeho návrat), dal jasně najevo, že i nadále bude podporovat Bobošíkovou – s cílem oslabit ODS. A to bude vydatná pomoc Miloši Zemanovi.

2. - 8. září 2013, č. 36/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2. - 8. září 2013, č. 36/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte