Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Společnost

Až nás bude milion

Petr Němec zavádí do Česka mocný nástroj
pro nespokojené zákazníky velkých firem

33 A stransky R27 2013 • Autor: Respekt
33 A stransky R27 2013 • Autor: Respekt

Ten s těmi bankovními poplatky. Nezní to úplně oslnivě, ale za označením, které si právník Petr Němec vysloužil loni svým bojem s Komerční bankou, se skrývají vcelku velké věci. Osmadvacetiletý muž po několika měsících sporů donutil mocný bankovní dům, aby mu vrátil nicotný, ale podle něj z principu nemorální poplatek. Že si velké české banky účtují sporné (a neúměrně vysoké) poplatky, je známá věc. Až Petr Němec ale svým úspěchem inspiroval desetitisíce lidí, kteří se právě teď za své právo na férové bankovní účtování začali brát také.A pokračuje dál: spolu s kolegy přivedl před pár dny do Česka fenomén hromadných žalob. Velká skupina poškozených najednou žaluje domnělého podvodníka nebo firmu, která jim způsobila křivdu: to je v dnešním Česku stále ještě novinka.Jak sám říká, rád by změnil současný stav, kdy u nás silnější vyhrávají prostě jen kvůli tomu, že jsou silnější. Možná se mu to nepovede. Možná ano.

Prudit banku

Každý, kdo si otevře webovou prezentaci Petra Němce, má pocit, že to ani jinak být nemůže. Z fotografie upřeně hledí mladý, nakrátko ostříhaný muž ve světlé košili a kravatě. Přísný pohled, výrazné brýle, ruce založené v rozhodné póze. Možná ještě ne úspěšný, ale rozhodně cílevědomý muž, který jednou úspěšný bude, protože bude umět najít cestu a neuhýbat z ní. Když pak návštěvníkna Petra Němce čeká logicky v trochu snobské honosné kavárně v centru Prahy, může být docela překvapen, že v reálu ke stolu usedá podsaditý, sympatický, neformálně oblečený mladík. Po chvíli se uvolní a ukáže se úplně jiná tvář „toho s těmi poplatky“. Petr Němec vypráví o tom, jak – zpola vážně a zpola ze zvědavosti – zkusil „prudit banku“. Vyšlo to a pootevřel se před ním docela nový svět, který se rozhodl prozkoumat.

„Štvalo mě to. Ale zároveň bavilo. Chtěl jsem zkusit něco, co ještě nikdo jiný nezkusil.“(Němec)

„Jistě, že mě ten poplatek štval. Ale zároveň to byla také legrace. Zkusit něco, co ještě nikdo jiný nezkusil,“ vypráví o začátcích svého boje. Šlo o platbu, kterou mu Komerční banka účtovala za „vedení úvěrového účtu“ – to je něco, co klientovi vznikne automaticky, když si vezme úvěr a sám z existence takového účtu nic nemá. Pro banku ovšem podobná platba zmnožená desítkami tisíc klientů může znamenat bezpracný zisk na úrovni stovek milionů korun. Něco takového přišlo Petru Němcovi nejen absurdní, ale také protiprávní. A co víc – ke stejnému závěru dospěly v roce 2011 i německé soudy, které řešily naprosto identický spor.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].