15 kom1
15 kom1 • Autor: Respekt

Když před dvaceti lety spatřil světlo světa projekt kuponové privatizace, nastal v nejedné české rodině neklid. Zúčastnit se té divné hry, nebo ne? Tehdy na začátku byl málokdo přesvědčený, že Klausovo rozdávání majetku může přinést profit a jedna z hlavních etap českého přechodu od komunismu ke kapitalismu málem proběhla za naprostého nezájmu veřejnosti. Pak se ale objevil na scéně Viktor Kožený, nabídl každému držiteli kuponové knížky za jeho budoucí akcie deset tisíc korun a nečekaná reklama udělala z kuponové privatizace celonárodní záležitost.

Od letošního ledna běží další vládní projekt, který ke svému úspěchu potřebuje co nejvyšší účast obyvatelstva, ale na svého „Viktora Koženého“, jenž by přitáhl pozornost, stále jen čeká. Penzijní reforma – neboť o ní je řeč – vázne na naprostém nezájmu lidí. Během prvního půl roku se očekával půlmilion účastníků a v poločase je to pouze něco přes dvacet tisíc lidí. To může znamenat vážný problém.

Nejistá doba

Penzijní reforma je klasický příklad přenošené agendy, kde všichni cítí únavu, sotva se o ní začne mluvit. Vzhledem k nezadržitelnému demografickému vývoji a neochotě otevřít stát velkému počtu přistěhovalců je už dlouhé roky zřejmé, že státem financované důchody nelze do budoucna udržet na dnešní výši. Minimálně patnáct let se proto politici radí co s tím. Založili k tomu i nadstranickou expertní komisi, na politické rovině se však debata pokaždé zvrhla víc do ideologie než racionálních argumentů.

ČSSD se teď sice tváří, že současná vláda prosadila kdovíjak radikální koncept, pravda je ale taková, že i schválená „pravicová“ varianta šla cestou těžkých kompromisů. Na rozdíl od Slovenska před osmi lety zvolil Nečasův kabinet pro zásadní druhý pilíř – v němž by si lidé měli přesměrovat část svých povinných odvodů na důchody ze státního systému na soukromé fondy – jen dobrovolnou účast. Převést si přitom mohou pouze dvě procenta z celkem dvaceti osmi dnes odváděných z platu na státní penzi. (Slováci převáděli devět, pak to snížili na čtyři.) Ekonomové proto upozorňují, že schválená varianta na řešení problému klesajících penzí nebude stačit, opozice však chce i tohle málo zrušit, protože jí přesun peněz od státu do privátních fondů vadí z principu: o lidi se podle ČSSD má ve stáří postarat stát.

8. - 14. dubna 2013, č. 15/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

8. - 14. dubna 2013, č. 15/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte