Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Bankovka s Bowiem

V londýnské čtvrti Brixton je kromě klasické britské libry v oběhu i místní měna - libra brixtonská. Dá se za ni koupit různé zboží a také pocit, že svět může být lepší.

67 A R01 2013 • Autor: Respekt
67 A R01 2013 • Autor: Respekt

Brixton je jednou z nejživějších a nejrozmanitějších oblastí jižního Londýna. Bývala to divoká čtvrť přistěhovalců, od dob, kdy tady v osmdesátých letech hořela auta při rasových nepokojích, se však hodně změnilo. Čtvrtina obyvatel sice pochází z Afriky či Karibiku, ale blízkost centra, výborná dopravní dostupnost a svérázný charakter lákají stále více příslušníků střední třídy. Prodrat se hlavní třídou je náročným kouskem v podstatě v jakoukoli denní dobu a v davu potkáte zahalené ženy, hipíky i hipstery, bankovní úředníky v oblecích. Na hlavní ulici je standardní složení obchodů – H&M, Costa Coffee, Tesco; jakmile se však ztratíte v brixtonských uličkách, najdete jiný, pestřejší svět. Jsou tady stánky s halal masem, kavárny, obchůdky, restaurace s nabídkou z celého světa – a právě tady je nejlepší londýnská pizzerie. Mnoho zdejších podniků a nezávislých obchodů je označeno samolepkou se symbolem B£ a slovy: „Zde je možné platit brixtonskou librou.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

31. prosince 2012 - 6. ledna 2013, č. 1/13 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.