Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Ponížení a naštvaní

Napětí mezi Řeckem a Německem roste, ale rýsují se i nadějné nápady

Novinář Aris Hadžigeorgiu se ocitl na dlažbě. Půl roku pracoval pro jeden z levicových deníků zadarmo, před pár týdny ale deník stejně skončil. „Nevím, jak to zvládnu,“ říká o své budoucnosti. Spoléhá se na pomoc přátel a široké rodiny, prozatím se mu podařilo vyjednat alespoň snížení nájmu v jeho aténském bytě.

Jeho příběh, jímž začíná v magazínu The New York Times velká reportáž o upadajícím Řecku, je jeden z mnoha. Země prochází už několik let recesí, která nemá v dějinách EU obdoby, nezaměstnanost stoupla na 21 procent, města se vyklidňují, protože lidé se vracejí ke skromnému životu na vesnicích nebo emigrují do zahraničí. A jedna z předních řeckých bankéřek, jejíž jméno reportér NYTna její žádost nezveřejnil, říká, že skutečný obraz se ukáže, až lidem dojdou úspory. „Koncem roku 2012 bude Řecko jinou zemí, uvidíme opravdovou bídu.“

Na první pohled by se mohlo zdát, že evropští politikové se opět slitovali nad nešťastným státem hroutícím se pod horou dluhů. Počátkem minulého týdne členové eurozóny schválili Řecku další půjčku 130 miliard eur a současně víceméně přinutili soukromé věřitele (většinou evropské banky a pojišťovny), aby souhlasili se ztrátou téměř 75 procent ze 100 miliard, jež jim měli Řekové splatit. Řecká vláda i parlament na oplátku schválily další tvrdá úsporná opatření, která by měla – pod přísným dohledem Evropy –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.