Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Trendy

Od teď už ne

Popeleční středou začíná tento týden tradiční křesťanský půst. V dnešní době nabývá nové podoby - lidé se postí třeba od kávy nebo Facebooku. I nevěřící.

Masopust končí, nastává odříkání.
Masopust končí, nastává odříkání. • Autor: Karel Cudlín


Když každý den uložil svého tehdy dvouletého syna a nově narozenou holčičku do postele, odešel do vedlejšího pokoje a zapnul počítač. Než si sám šel lehnout, nepustil myš z ruky a několik hodin jen klikal. Tu ukázal palec nahoru na profilu jednoho ze svých více než šesti set facebookových přátel, tam přidal příspěvek do diskuse o životním prostředí nebo prohlížel fotogalerie svých blízkých.

Po několika měsících mu bylo jasné, že tráví více času na sociálních sítích než s manželkou nebo s dětmi. Týden před začátkem předvelikonočního půstu však dostal nápad.

Loni si tak nakonec vypůjčil tradiční křesťanský zvyk a spolu s vyškrtnutím několika potravin ze svého jídelníčku si doma zakázal používat sociální sítě. Čtyřicet dní odstupu ho nakonec z jeho facebookové závislosti vyléčilo a dnes svůj profil otevírá jen ve chvílích, když nemá nic jiného na práci. „Když někde jsem, tak už nemyslím na to, co o tom napíšu na Facebook. Půst mi pomohl vrátit užívání do rozumných hranic,“ raduje se Jakub Kašpar z Vrchlabí.

Stejně jako on začíná tento náboženský návyk oživovat stále více Čechů a nastavují od této středy sami sobě přísnější pravidla. Většina z nich si chce procvičit svou vůli, získat odstup od přílišného konzumu, otestovat svou závislost nebo si prostě jen před příchodem jara pročistit tělo.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte