43 profil janecek novy
43 profil janecek novy • Autor: Respekt

John Lennon a Yoko Ono by tu záplavu zvláštní reklamy jistě pochopili hned: oni dva před lety rozvěsili na protest proti válce ve Vietnamu po Americe billboardy s nápisem „War Is Over“. S jednoduchým vysvětlením – když společnost na něco intenzivně myslí a mluví se v ní o tom, stane se to pravdou. Letos v říjnu na něco obdobného užasle hleděli tuzemští čtenáři celostátních deníků a diváci komerční televize. Dvanáct dní po sobě vycházely v obří reklamní kampani celostránkové inzeráty a na obrazovkách běžely televizní spoty s poselstvím, že člověka dělá šťastným, když je slušný, laskavý, pravdivý a zodpovědný.

Pompézní „kampaň dobra“ vymyslel, objednal a zaplatil matematický génius a miliardář Karel Janeček, který je nespokojený se stavem české politiky a rád by z Česka vytvořil ideální zemi. „Jsem racionální člověk. A přišel jsem na to, že racionální, tedy smysluplné a efektivní, je žít ve slušné společnosti,“ říká rozesmátý filantrop, když nasedá do auta a vydává se do Ostravy na další zastávku svého „turné dobra“ po krajských městech. Tam na mítincích v narvaných sálech lidem vysvětluje, že pro začátek stačí málo – oprášit a sdílet pradávné hodnoty a být aktivní. Z toho se zrodí společnost, v níž dobří jedinci už nebudou bezradní a s hodnotami osamoceni. Díky Janečkovi se o sobě dozvědí a dokážou se vzedmout k občanskému protestu, v němž dají politikům najevo, že je třeba změnit styl. 

Lezlo mu to na nervy

Systém jedniček a nul je přehledný, spravedlivý a logický, to ví matematik a programátorský mág Karel Janeček (39) dávno. Když v systému nastane chyba, zpomalí se nebo ztuhne, pak je třeba chybu najít a systém spravit. A pomocí analýz jej dovést k co největší dokonalosti. Janeček vyvinul počítačový systém, který obchoduje na světových burzách, a snaha vychytávat jeho chyby k dokonalosti udělala z programátora miliardáře – i když podle jeho blízkých tak nějak mimoděk. „Výdělek je pro Karla druhotný výsledek nápravy systémů. Má rád, když jsou věci správně, optimalizuje systémy hledáním a nalézáním matematických souladů,“ říká jeho společník ve firmě a také spolumajitel galerie DOX Václav Dejčmar, jenž se s Janečkem přátelí už patnáct let.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte