Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Různé identity

Několik postřehů k debatě o aktuálním stavu kapitalismu

Hrozící dlouholetý ekonomický útlum vede k debatám a analýzám (například na stránkách deníku Financial Times), jaký je dnes vlastně kapitalismus a jak jej zlepšit. Přitom je třeba vzít v úvahu, že již dávno neexistuje jeden jediný. Jakkoli žijeme v éře globalizace, pořád máme velmi různé druhy kapitalismu i jeho potíží, které se překrývají jen v dílčích aspektech.

Zajímavé například je, že problémy (a podobného druhu) mají Velká Británie a Spojené státy, zatímco takové Kanadě se daří. Kanada je totiž trochu jako sociálně citlivá Skandinávie, ale také trochu jako úspěšná Austrálie, tedy velká země velmi závislá na vývozu surovin, těžící ze vzestupu třetího světa. O dost jiné problémy má západní Evropa, ve zcela jiné situaci se nacházejí rostoucí země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) a jedinečná situace je v Latinské Americe či východní Evropě.

Kapitalismus má i globální potíže. Jsou tu nerovnováhy mezi zeměmi, které příliš spoří a podhodnocují kurz měny (Čína, Německo, Jižní Korea), a ostatními, jež mají opačný problém. Je tu otázka, co bude se světovou rezervní měnou. Další globální potíží je otázka, co s liberalizací světového obchodu, která ztratila tah na branku i ideologickou podporu. Pak jsou tu nezkrocené finanční toky a spekulativní kapitál.

 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.