38 profil
38 profil • Autor: Respekt

Pod odvolaným ředitelem Národního divadla Ondřejem Černým se kývala židle už dlouho. Spokojen s ním nebyl ani předchozí ministr kultury Jiří Besser, jeho odchod požadovali i umělci ze Státní opery, která byla pod Černého vedením sloučená s Národním divadlem. Přesto konec šéfa nejvýznamnější tuzemské umělecké scény vyvolal nevídaný poprask. Soubory divadla hlásily stávkovou pohotovost, umělecká veřejnost požadovala demisi ministryně kultury Aleny Hanákové a ta musela vzniklý požár každodenně hasit osobně přímo s divadelníky. Teď se zdá, že její iniciativa přinesla úspěch. Situace se postupně zklidňuje a začíná hledání nového stálého ředitele. Pro další vývoj je teď ale zásadní, jak se ministryně vypořádá s mužem v pozadí, který celou bouři vlastně vyvolal.

Jako ve filharmonii

Odvolanému řediteli Černému rozhodně nebylo co závidět. Od ministerstva kultury vedeného ještě Jiřím Besserem dostal za úkol, že musí z úsporných důvodůspojit v jeden celek Národní divadlo a Státní operu, které až do ledna loňského roku fungovaly samostatně. Slučování vyvolalo odpor hlavně u lidí z opery, kteří dodnes vnímají konec samostatnosti své instituce jako „nepřátelské převzetí“. Zároveň s Černým nebyli spokojení ani jeho nadřízení z ministerstva kultury, podle kterých Černý sice s ministerstvem na sloučení obou uměleckých domů spolupracoval, ale neměl na náročný úkol dostatečné manažerské předpoklady. Chtěl se s ním rozloučit už ministr Besser, což sám Černý potvrzuje, byť výroky o svých manažerských nedostatcích odmítá. K tomuto kroku nemělo ale dojít dřív, než budou mít ministerští úředníci jasno o Černého nástupci.

„Mělo to proběhnout podobně jako v případě České filharmonie,“ říká bývalý Besserův náměstek Radek Zdráhal. Když před dvěma lety v srpnu ředitel filharmonie Václav Kasík po dohodě s ministerstvem rezignoval, znali už ministerští úředníci jména možných nástupců. Z výběrového řízení pak za půl roku vítězně vyšel mladý manažer se zkušenostmi z kultury David Mareček, který do čela orchestru přivedl elitního dirigenta Jiřího Bělohlávka a povedlo se mu vyjednat zvýšení platů členům orchestru.

2012_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte