Spor mezi ODS a TOP 09 na téma ratifikace nové evropské smlouvy, která se má týkat kontroly rozpočtů, se vyostřuje. Je proto užitečné vyjasnit si, o co vlastně jde – z hlediska institucí, smluv, suverenity, z hlediska ekonomické účelnosti a racionality.

Tak například kontrola českých veřejných rozpočtů zvenčí a otevřenost různým doporučením je věc zcela běžná, a to už od pádu železné opony, kdy české veřejné finance a státní rozpočty připomínkuje a zkoumá například Mezinárodní měnový fond. Od poloviny 90. let činí totéž každý rok také OECD, organizace ekonomicky nejvyspělejších zemí se sídlem v Paříži. A nakonec už přes šest let vývoj našich veřejných financí pečlivě sleduje taktéž Evropská komise. Možná to lecjaký politický a mediální ideolog neví, ale s Evropskou komisí je naše ministerstvo financí už deset let vlastně v permanentním spojení, má na to dokonce zvláštní oddělení a na druhé straně zase partnery z Bruselu, kteří to mají na starosti apod. Donedávna to nikomu vůbec nevadilo.

Jako příklad odstrašující ztráty suverenity bývá uváděn fakt, že Evropská komise bude přezkoumávat náš státní rozpočet předtím, než se o něm bude hlasovat v českém parlamentu. To už však bylo odsouhlaseno dávno, aniž by to Česku vadilo. Je to součástí změn, jimž se v& …

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte