přečetl jsem si váš esej (viz Něco je jinak, Respekt 21) a poznamenal bych asi tolik: žánr sloupku se svými dvěma tisíci znaky se podobá svým zadáním spíše haiku než traktátu, kde je každé použité slovo široce zdůvodněno. Zajisté mne jako literáta těší, že bedlivě sledujete všechny mé příležitostné články, možná byste ale měl nahlédnout do mých knih, kde se dosti podrobně píše o problematice podobnosti mezi jsoucny a obtížích z toho plynoucích, jakož i o problémech analogie a redukce v poznávání a jazyce (třeba druhá kapitola knihy Mimikry, aposematismus a příbuzné jevy, 2004, či kapitola o redukcích knihy Příroda a kultura, 2008).

Striktně vzato lze srovnávat nějakou věc pouze s ní samou – každé jiné přirovnání samozřejmě někde kulhá a dá se napadnout. Přesto náš vhled do situace vzniká právě touto cestou, takříkajíc metaforicky. Pokud bychom požadovali po analogiích úplný souhlas, nemohli bychom třeba pro tibetský monasticismus používat evropské pojmy „klášter“, „mnich“, „opat“ atd., koneckonců bychom starý Řím mohli popisovat pouze klasickou latinou, jazykem, jenž je na tuto společnost adjustován a který jediný je mu práv. Jde vždy o to, které rysy máme za podstatné a které ne, což může být věc názoru. Analogicky k člověku lze mluvit třeba o uchu u psa, ale co takové ucho sovy, už…

2012_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte