39 jaros R19 2012
39 jaros R19 2012 • Autor: Respekt

Pro pozornost věnovanou novému ministru školství a středoškolákům potícím se nad státní maturitou se trochu vytratilo z hledáčku, že koncem dubna se nad přijímacími zkouškami potí také děti usilující o studium na středních školách. Pověstný masomlejnek sice v posledních letech neselektoval dětské talenty tak tvrdě jako v minulosti, jenže tento trend se – kvůli politice krajů – opět obrací.

O desetinu bodu

Pro rodinu třináctiletého Šťěpána Krále to bylo něco jako bojová mise. Otec, absolvent matfyzu, dostal na starosti matematiku, maminka, teta a babička se podělily o češtinu a všeobecné studijní předpoklady. Téměř pět tisíc z rodinného rozpočtu pak spolkl speciální přípravný kurz. Pečlivá příprava byla namístě – třináctiletého Štěpána totiž při přijímacích zkouškách na šestileté gymnázium čekaly více než tři stovky konkurentů v souboji o osmapadesát míst a o úspěchu rozhodovaly desetiny bodu, což může být třeba jedna nepozorně přečtená otázka v testu. Anebo také třeba neočekávaně zhoršená alergie. Když se před dvěma lety Štěpán zkoušel dostat na osmileté gymnázium, nebyl tento premiant o nic méně chytrý než dnes – přesto mu škola velmi těsně unikla. „Nechci, aby to vypadalo, že se na to vymlouvám, ale dostal jsem při přijímačkách strašnou rýmu, nějakou alergii, a nebylo mi dobře,“ uculuje se sympatický kluk, který novinářské návštěvě jen tak mimochodem vystřihne na klavír Gershwina. Letos však Štěpán stovky konkurentů porazil a od září z něj bude student prestižního pražského Gymnázia Jana Nerudy.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte