77 sloupek Mr T in DC R16 2
77 sloupek Mr T in DC R16 2 • Autor: Respekt

Dnes tedy lekce čínštiny. Stalo se totiž, co už jsme na tomto místě mnohokrát předpověděli. Čína ovládla svět. Zatímco ekonomové řešili hegemonii jenu, mazaní Asijci zvítězili škrobovými kuličkami. Proto jsme připravili základní čínské pojmosloví týkající se škrobu a produktů z něj. Doporučujeme tento sloupek podle svislé čáry odstřihnout a uschovat pro případ, že by se ČR v budoucnu náhodou jmenovala ČLR.

Tak tedy: Tchaj-wan je ostrov v jihovýchodní Asii, který má 23 234 003 obyvatel, z nichž každý sní za rok v průměru 23 234 003 (zhruba dvě igelitky) škrobových kuliček. Kuličky ze škrobu tapioka a z rostliny maniok (toto si zafixujte) jsou ve velkém konzumovány nejen na Tchaj­-wanu, ale též v kontinentální Číně a po celé Asii, což překvapí, zvláště, když uvážíme, že nemají žádnou chuť, vůni ani barvu. Jsou však neodolatelně QQ.

QQ je čínské označení pro konzistenci na pomezí gumovitosti a kožovitosti, a právě takové jsou tapiokové kuličky. Na Tchaj-wanu se jim říká též boba, což je údajně rovněž označení pro ženský prs, proto se radí tento termín v debatě o škrobových produktech používat s opatrností.

A teď to hlavní, bubble tea. Bubble tea je nástroj plíživé asijské expanze. Vznikl tak, že někoho nespoutaného normální logikou napadlo nasypat škrobové kuličky do čaje, což se údajně stalo u jednoho čajového stánku na Tchaj-wanu. A…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte