36 A R16 2012
36 A R16 2012 • Autor: Respekt

Zatím je jich něco přes dva tisíce, když se ale vize pana Janouška vyplní, svou „domácí“ benzinku by brzy mohla mít prakticky každá česká firma. Plechová nádrž, hadice a blikající krabička s počitadlem – stroj, který jeho firma nabízí českým podnikatelům, je vlastně docela jednoduchý. „Údržbu prakticky nepotřebuje, obsluhu by zvládlo i děcko,“ usmívá se Karel Janoušek. Před patnácti lety, kdy tu jeho firma Baest s prodejem soukromých čerpacích stanic začínala, měl zákazníky jen mezi autodopravci a zemědělci, teď si ale u něj podávají kliku nejen podnikatelé z pestré škály odvětví, ale i šéfové městských úřadů či regionálních nemocnic.

Není divu. Na vlastní benzince se dají ušetřit dvě či tři koruny za litr, které si tuzemští pumpaři počítají jako marži. Nejmenší „soukromou“ benzinku lze přitom pořídit už za nějakých 70 tisíc korun a i menší firma může jejím provozem uspořit ročně desítky tisíc. A přestože řada expertů už jen kvůli ekologickým rizikům nadšení brzdí, vlastní pumpy si podle prodejců aktuálně objednávají desítky firem po celé zemi. Motivace totiž sílí: ceny benzinu i nafty (pohybující se aktuálně okolo 38 korun za litr) se ocitly za hranicí rekordů z „krizového“ roku 2008 a obrat zatím není na dohled. Kromě politického napětí na Blízkém východě mají Češi ještě jeden důvod k obavám navíc: na začátku dubna se z dosud…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte