Několik dní před Vánoci se Evropská centrální banka přece jen odhodlala k razantní akci, která v nějaké dohledné době zabrání katastrofě – tedy divokému rozpadu eurozóny. I většinou velmi skeptičtí pozorovatelé se shodují na tom, že je snad dokonce na pár let klid.

 

Typický autokrat

V uplynulých týdnech nový šéf ECB Mario Draghi veřejně a vícekrát opakoval, že jeho banka neudělá nic z toho, co skoro všichni žádají a Německo tak vehementně odmítá: nikdy dramaticky nezvýší objem nakupovaných státních dluhopisů, a to ani Španělska nebo Itálie, nikdy nebude přímo financovat zadlužené evropské vlády či státy a nikdy se nenapojí na evropské záchranné fondy a valy, ať už na ten provizorní (EFSF) nebo na ten stálý (ESM).

Místo toho ECB před svátky oznámila, že půjčí velké peníze velmi levně přímo bankám. Banky si mohou půjčit až na tři roky za jednoprocentní úrok a peníze mohou využít, na co chtějí: mohou třeba nakupovat dluhopisy vlastních vlád (s mnohem větším úrokem) a výnos jim spadne do kapsy. Zisky mohou banky použít k vlastnímu kapitálovému posílení.

V normálních časech se banky nehrnou, aby si půjčovaly od banky centrální, protože to může být vnímáno jako znak určité slabosti. Protože ale nejsou normální časy, zájem předčil očekávání. Již ve středu 21.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte