Ta podoba je pozoruhodná. Rok 1989 začal protesty v Polsku a relativně klidnou domluvou na předání části moci kritikům režimu. Pak přišla skutečná, ale nenásilná revoluce v Československu a nakonec pouliční boje s krveprolitím v Rumunsku. Arabské povstání probíhalo podobně: relativně klidná dohoda na změně moci v Tunisku, pak na káhirském „Václaváku“ vyvzdorovaná rezignace egyptského prezidenta a nakonec boje a masakr v Rumunsku arabského světa – v Libyi. Stejně jako před necelými dvaceti dvěma lety nechávají události stát své okolí v němém úžasu, co se to vlastně děje a co bude na konci toho všeho. A to je asi nejpodstatnější rys nynějších událostí na Blízkém východě.

Vření v Libyi a dalších zemích je přitom pro Východoevropany obzvlášť zajímavé. Ukazuje, jak nepoměrně složitěji a zdlouhavěji se mohly protikomunistické revoluce koncem 80. let vyvíjet. Také se ale ukazuje, že je prakticky nemožné ovládat národ, pokud on sám nechce.

 

Žoldáci

Diktátoři na Blízkém východě mají podstatně větší kreativitu v tom, jak se udržet u moci. Režimy v Československu nebo NDR posílaly proti demonstrantům své policisty nebo uniformované milicionáře. Ti byli na ulici dobře rozeznatelní, jasně reprezentovali nenáviděnou moc, šlo se jim snadno postavit nebo před nimi naopak utéci. V Egyptě, Libyi nebo předtím v Íránu vidíme mnohem méně přehlednou a nebezpečnější situaci. Režimy organizovaly své vlastní demonstrace…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2310

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte