Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Temné vzpomínky nesmiřitelných

Na předsádce knihy Stín někdejšího času chilského spisovatele Luise Sepúlvedy (61) se tvrdí, že změnil evropské vnímání latinskoamerické kultury. Třebaže jeho knihy opravdu nemají nic společného se zázračným reálnem Aleja Carpentiera ani s magickým realismem Gabriela Garcíi Márqueze, je to nadnesené tvrzení. Ostatně samotní Chilané pokládají Sepúlvedu spíše za autora tradice evropské literatury. Provází ho osud politického emigranta, pro kterého je těžké být doma prorokem a úspěch sklízí spíš v zahraničí. Jako stoupenec politiky Salvadora Allendeho byl během Pinochetova režimu zatčen, dva roky strávil ve vězení, kde byl mučen, a po propuštění emigroval do Německa. Dnes autor proslulé novely Stařec, který četl milostné romány žije ve španělském Gijónu.

V aktuální knize všechno začíná pádem starého gramofonu, který rozbije hlavu bývalému členu marxistické bojůvky, jenž se po pětatřiceti letech chystá na sraz se svými kumpány. Jsou to už staří muži, kteří vzpomínají na svou anarchistickou minulost a následné události, jež jim poničily život. Jeden po mučení v jednom z Pinochetových táborů trpí psychickými poruchami, druhému se vtírá do mysli obraz mrtvoly jeho bratra, kterého poznal už jen podle bot. Svět kolem nich se změnil, zatímco oni stále žijí starou nespravedlností. Chtějí proto vyloupit banku podobně jako banda Los Justicieros – Spravedliví, kteří v roce 1925 jako vůbec první v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.