Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Alenka v říši smrti

Bratři Coenové natočili antiwestern s opravdovými emocemi

Takhle přímočarý film by člověk od bratrů Coenů nečekal. V posledních letech vykreslovali svět jako místo, v němž vládne chaos, nahodilost a nelítostná krutost osudu. A Opravdová kuráž najednou nabízí zdánlivě jednoduchý western o pomstě, v němž se postavy řídí principem „oko za oko“ a zloduši dostanou, co si zaslouží. Údiv ostatně vzbudil už fakt, že si režiséři vybrali ke zfilmování adaptaci románu Charlese Portise, která se už před čtyřmi desítkami let objevila na plátně jako hit s ikonou tradičního westernu Johnem Waynem. Ale Coenové ve své verzi příběhu převracejí pravidla klasického amerického žánru naruby.

Kdo tu má vlastně kuráž

V původním filmu Henryho Hathawaye, který je v Česku znám pod názvem Maršál, se tón vyprávění podřizuje hvězdnému charismatu zestárlého Waynea. Hraje tu zpustlého federálního maršála Reubena „Roostera“ Cogburna, alkoholika s pověstí drsňáka, před nímž se nemůže žádný desperát cítit v bezpečí. Tvrdohlavá čtrnáctiletá dívka Mattie Rossová (Kim Darbyová) v něm najde člověka s opravdovou kuráží a najme si ho, aby v indiánském teritoriu vypátral a potrestal vraha jejího otce. V průběhu filmu se posiluje pouto mezi osiřelou Mattie a rezignovaným Roosterem, který nicméně ve vypjatém závěru sám sobě i divákům dokáže, že ještě nepatří do starého železa. Je to ten typ role, jež si dnes na tělo píší Sylvester…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.