63A_R06_2011_n.jpg
63A_R06_2011_n.jpg

63A_R06_2011_s.jpg
63A_R06_2011_s.jpg
Na knihách komiksového autora a novináře Joea Sacca se ukazuje, jakým je komiks podmanivým a silným médiem. Autor může kresbou vrhnout čtenáře rovnou do místa konfliktu, vyprávět a zhmotňovat vzpomínky lidí dějově jako film. Joe Sacco to osvědčil už ve svých knihách Bezpečná zóna Goražde o válce v Bosně nebo v komiksu Palestina o první intifádě. A teď vychází jeho skvělý investigativní žurnalistický dokument s názvem Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Věnuje se tu dvěma zapomenutým masakrům, kterých se dopustily izraelské jednotky v roce 1956 těsně po skončení takzvané sinajské války s Egyptem ve městech Chán Júnis a Rafáh v Pásmu Gazy. V případě prvního města mluví údaje OSN o 275 mrtvých, v Rafáhu bylo zabito přibližně 110 lidí; v obou excesech se stali oběťmi v naprosté většině civilisté.

Sacco nepředstírá snahu o objektivitu. V jeho obrazovém vyprávění má naopak zásadní roli angažovanost – při pátrání strávil v Pásmu Gazy několik měsíců – a podstatným prvkem je i líčení vlastních pochybností. Nakolik vůbec lze historickou událost věrohodně vykreslit a nesklouznout k falešné fabulaci? Je možné se spolehnout na orální svědectví těch, kteří masakr přežili, přestože od události uběhlo více než padesát let? Joe Sacco ale staví svou reportáž i na svědectví izraelských historiků nebo archivních záznamů jednání Knesetu, Úřadu pro palestinské uprchlíky, vyjádření Davida Ben Guriona.

2011_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte