machacek_120.jpg
machacek_120.jpg • Autor: Respekt

Z eurozóny přicházejí smíšené zprávy. 10. ledna se jedno euro dalo pořídit za 1,2871 dolaru, ale od té doby euro posílilo o 6,9 procenta. Dnes se dá pořídit za 1,3759 USD. Zaprvé začal narůstat na trzích optimismus v tom, že krize eura polevuje. Pomohly i záruky pro eurozónu ze strany Číny a Japonska. Obě země totiž mají jedny z největších rezerv na světě. A přicházejí zprávy, že asijské centrální banky diverzifikují rezervy směrem od dolaru pryč.

Pohyby trhů si vysvětlujeme racionálně, teď ještě jestli se trhy racionálně chovají. Finanční krize racionalitu trhů spíše vyvrátila. Což neznamená, že chce někdo trhy nahradit. Lepší trhy s tendencí k vlnám, přestřelování a k jisté míře chaosu než nějaké globální centrální plánování. Ale zpět od úvahy k euru. Úvahou jsme chtěli naznačit, že za pár týdnů může být všechno jinak.

• Zatím může dolar pokračovat v oslabování. Například proto, že počet žadatelů o podporu začal v lednu v USA opět strmě a nečekaně narůstat.

• Eurostat nařídil, že jednotlivé členské státy musí připočítat půjčky poskytnuté tzv. evropským ochranným valem (EFSF) do svého podílu dluhu na celkovém HDP.

Eurostat bere v úvahu, že ochranný val není žádnou oficiální evropskou nebo mezinárodní institucí, je to jen jakýsi dobrovolný mimosmluvní svazek. Rychlá kalkulace napovídá, že celkový podíl dluhu na HDP se v případě Německa zvýší o 3,4 procenta. Je to hodně, nebo málo? Jak se to…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte