Některé věci přece jen fungují tak, jak vláda slibovala. Po několikaleté práci expertní komise finišuje návrh penzijní reformy a Česko je tak zatím nejblíže ke splnění úkolu, s nímž se potýkají všechny vyspělé země světa. Na cestě k cíli však ještě několik překážek leží.

 

Sousedi v pokušení

Argumenty hovořící pro přechod na vícezdrojové krytí penzí jsou jasné. Dnes fungující státní průběžný systém je velmi zranitelný, neboť jej ohrožuje kombinace zvůle či nekompetence politiků, kteří jeho nastavení plně ovládají, a nepříznivý demografický vývoj společnosti. Obojí může způsobit, že řada občanů dostane v budoucnu důchod nespravedlivě nízký v porovnání s tím, co na penze odvedli. Zčásti to řeší penzijní fondy, do kterých si někteří lidé dobrovolně spoří už dnes. Potíž ale spočívá v onom „zčásti“. Řada lidí po zaplacení daní a odvodů ze mzdy (odvod na penze činí 28 % hrubé mzdy!) již není ochotna „ze svého“ spořit na důchod víc. Proto by mělo být zavedeno povinné spoření do fondů, kam se převede část peněz, které dnes odvádíme státu. I to má ovšem svá rizika – hlavně to, že špatnými investicemi fondu se naše peníze nezhodnotí, ale naopak smrsknou.

Ekonomové jsou ale přesvědčeni, že kombinace tří různých nástrojů s odlišnými riziky a výhodami představuje „bezpečnější“ zajištění situace penzistů než dnešní nepřehledný a finančně neudržitelný systém. Zároveň tím, že dominantní roli…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte