63A_R05_2011_n.jpg
63A_R05_2011_n.jpg

63A_R05_2011_s.jpg
63A_R05_2011_s.jpg
Evangelium značí v původním slova smyslu dobrou zprávu, v přeneseném pak radostnou zvěst o životě Ježíše Krista. Je to vyprávění plné zázraků a optimistických vizí o spáse nás všech. V Evangeliu podle Brabence moc dobrých a radostných zpráv nenajdeme, zázraky už vůbec ne a celý příběh končí chmurným očekáváním definitivního konce s bolestným povzdechem, že „saxofonem si hlavu neustřelíš“. Přesto má knižní rozhovor se saxofonistou kapely The Plastic People of the Universe, který s Brabencem pořídila Renata Kalenská, s biblickým vyprávěním něco společného. Tím pojítkem je pokora.

Nikoli k Bohu, s tím se Brabenec rozešel už na počátku 60. let během studií na bohoslovecké fakultě. Respektive s jeho představou uctívané modly „s přijímáním a všemi těmi blbostmi“. Pokorný je Brabenec totiž sám k sobě, ke způsobu života, který si zvolil, se vším, co mu to přineslo. Je opravdu ohromující si číst, jak mu jeho neuhýbání před jakýmikoli autoritami, byť by šlo o nejbližší přátele, či dokonce vlastní matku, přináší jednu ránu za druhou. Jak mu vzdor vůči jakémukoli systému dává další a další facky, zatímco on si dál přesvědčeně vede svou a nastavuje druhou tvář každému, komu s ním dojde trpělivost. Brabenec se nepovažuje za hrdinu. Klidně by mohl, jak známo, od režimu si vytrpěl své. Když ostatně přijde na únos jeho dcery, kterým mu StB vyhrožovala, než ho tím…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1686

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte