Anketa: Může Andrej Babiš změnit českou politiku a jak?
 

anketa_home.jpg
anketa_home.jpg

 

anketa_a.jpg
anketa_a.jpg

Lukáš Jelínek

politolog

Kdyby pan Babiš chtěl změnit českou politiku, pracoval by na tom trpělivě a důsledně. Své protikorupční nadšení, které mu osobně věřím, by například podepřel systematickou integrací prostoru občanských a podnikatelských iniciativ. Mohl si budovat věhlas i důvěru. Unáhleným vstupem do politických vod však víc ztrácí, než získává. Politiku nezmění (leda zpestří) a obtížně se bude zbavovat nálepky „dalšího byznysmena, který jen chtěl posílit své impérium“. Jeho plamenná mluva bude srovnávána s Věcmi veřejnými před vstupem do parlamentu. Zemitým vystupováním odradí mnohé intelektuály. A postoje voličů vůči miliardářům, kteří zbohatli v 90. letech, mu také nepomohou. Vykročil zkrátka nesprávnou nohou.

 

anketa_b.jpg
anketa_b.jpg

Tomáš Němeček

Lidové noviny

Myslím, že ne. Tytéž vlastnosti, jež Andreji Babišovi pomohly v podnikání, podle mě brání jeho osobnímu úspěchu v politice: tvrdost k okolí i k sobě, jistá osobnostní jednoduchost, zvyk rozhodovat sám. Působí nepříjemně, lidé cítí, že mu chybí vřelost. Přemýšlím, jestli může Babiš změnit atmosféru. Ale jeho jediné téma je zatím korupce, a tady už se dala do pohybu širší společenská změna: Babiš jen naskočil na zadní plošinu jedoucí tramvaje.

Přesto ještě váhám. Byl ochoten investovat nejméně 300 milionů do zkrášlení Průhonic, když v tom viděl smysl. Existují možnosti, jak i za méně peněz zlepšit společnost. Andrej Babiš jen ještě na žádnou nepřišel, nemá dost fantazie. Ale třeba mu někdo poradí.

 

anketa_d.jpg
anketa_d.jpg

David Ondráčka

ředitel Transparency International

Když se bohatý člověk přihlásí takto rezolutně do veřejného života, tak to může politikou zahýbat. Ale musí umět naštvanost a frustraci veřejnosti překlopit do něčeho pozitivního. A taky začít pracovat týmově, politika má jiná pravidla než byznys. Pan Babiš byl posledních 20 let součástí politicko-byznysově-lobbistického prostředí, což mu bude vždy současný establishment předhazovat a snažit se jej diskreditovat. Kdo se k němu přidá, musí počítat s nálepkou a zostouzením. Na posledním trendu zapojování byznysmenů do boje proti korupci mě zajímá, jestli to budou ony „rockefellerovské“ příběhy, od nejasného zbohatnutí k mecenášství a tlaku na kultivaci společnosti – to zatím přečíst nelze.

 

anketa-_d.jpg
anketa-_d.jpg

Jindřich Šídlo

Hospodářské noviny

„Změnit“ ji nedokáže a nejsem si ani jist, že to opravdu udělat chce. Může ji ale ovlivnit, pokud ho však jeho náhle probuzená očistná aktivita bude bavit delší dobu a pokud dokáže vykročit z role poněkud hlučného klauna, kterou si zatím vybral. Tady se totiž jeho potenciál a zajímavost pro publikum brzy vyčerpá. Navíc stále jasně neřekl, že do politiky opravdu chce se vším všudy. Jisté ale je, že jeho nástup musí spoustu politiků zejména z ODS a ČSSD upřímně děsit. Babiš sice nemá žádný program kromě hesla „mělo by se krást méně“, zato má však ohromné množství  citlivých informací, což je – jak známo – v politice to nejlepší zboží.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte