Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Jde do tuhého

Události minulého týdne urychlily politické procesy, rýsuje se rozdělení Evropy


 

Nebyly to sexuální skandály, korupce ani autoritativní manýry, co zlomilo vaz italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. Byly to až ony volným okem neviditelné, a přesto tak mocné finanční trhy, toto hrozivě přerostlé dítě globálního kapitalismu. To ony ukázaly prstem na italské dluhopisy, jejichž riziková přirážka se najednou přiblížila k hranici, za níž se před rokem státy jako Řecko či Irsko kácely k zemi. A jelikož Berlusconimu začaly prudce klesat i akcie jeho vlastní obrovské mediální firmy, konečně mu došlo, že je na konci své dlouhé politické kariéry.

Přesto ani tak dramatické přitlačení Itálie na okraj propasti nestačilo k tomu, aby se italští politikové začali chovat racionálně. Samotný Berlusconi vyvolal další paniku na trzích prohlášením, že odejde z funkce až po přijetí reformního balíčku, čímž vyvolal podezření, že to s demisí nemyslí vážně. Pak se zase rozjela debata o předčasných volbách, které by zemi vrhly do měsíců nejistoty a bezvládí. Egoismus politických stran, jež ani tváří v tvář katastrofě nejsou schopny se rychle shodnout na reformní vládě se silnou podporou v parlamentu, vyráží při pohledu zvenčí dech.

Podobný příběh se odehrál v Řecku, kde premiér Jorgos Papandreu sice státnicky odstoupil poté, co pod hrozbou vypsání referenda přinutil politické strany k dohodě o vládě…

2011_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte