Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Anketa

Anketa: Co se vám vybaví, když se řekne Gustáv Husák?

(Ptali jsme se dnešních dvacátníků.)

06_aaa.jpg
06_aaa.jpg

 

06_a.jpg
06_a.jpg

Nathan Formanek

studuje historii na pařížské Sorbonně

Narodil jsem se a žiji ve Francii, ale jméno Gustáv Husák znám – hlavně díky tomu, že můj otec, zjednodušeně řečeno, emigroval kvůli němu. Jeho životopis bych sice z hlavy nenapsal, ale první věc, která se mi vybavuje, je jeho slavná „českoslovenština“. Našel jsem na internetu videa, kde jsem si ho mohl poslechnout, a působil velmi komicky.
G. H. jako osmý československý prezident vládl režimu čtrnáct let a že se stal prvním tajemníkem komunistické strany rok po pražském jaru, kdy započal politiku „normalisation“ (nevím, jaký výraz se používá v češtině, ale ve francouzštině se této éře říká takto). Vím také, že zlikvidoval liberální pokusy Dubčeka, že byl silně prosovětský a vystupoval proti katolické církvi.

 

06_b.jpg
06_b.jpg

KRISTÝNA DRÁPALOVÁ

studuje dějiny umění na Filozofické fakultě UK

Ze všeho nejdříve se mi vybaví strnulý, neosobní obličej a brýle s nápadnými obroučkami. Vím, že byl posledním komunistickým prezidentem Československa. Jeho nudná a bezvýrazná tvář vcelku koresponduje s charakteristikou normalizace – doby, kdy vládl –, jak ji znám z různých knížek či vyprávění. Nejsilněji s ním ale mám spojený dopis, ve kterém ho tehdy ještě perzekvovaný a v zásadě bezmocný Václav Havel vyzývá ke snaze o zlepšení poměrů. Popisuje v něm mechanismy, kterými totalitní moc brání jakýmkoli projevům opravdového života a utváří společnost, která je sice hmotně zabezpečená, ale duchovně umrtvená a ponížená. Podle všeho si však Husák onu výzvu k srdci nevzal.

 

06_c.jpg
06_c.jpg

Kristýna Štecová

studuje anglický jazyk pro manažerskou praxi na Univerzitě Tomáši Bati ve Zlíně

Gustáv Husák – to jsou pro mě v první řadě odrůstající bílé vlasy, strašné brýle a pohled, který celkem nic neříká. Jsou to řeči k soudruhům a soudružkám, kecy o socialismu, o míru, o spravedlnosti… a pak samozřejmě ti samotní soudruzi a soudružky, kteří mají to štěstí v tomto šťastném a spravedlivém světě žít. Lidé, kteří se nemohou jen tak sebrat a odjet na Západ, za známými, za kulturou, za dobrodružstvím, lidé, kteří pykají za to, pokud to někdo z jejich rodiny i přes zákaz udělal, lidé, kteří si často mohou o vysoké škole nechat jen zdát, a neodmyslitelně lidé, kteří stojí fronty na banány. Gustáv Husák, to je pro mě symbol doby, která byla tak trochu zbabělá, ale hlavně hodně absurdní.

 

06_d.jpg
06_d.jpg

EDUARD DUCHÁČEK

studuje politologii na Filozofické fakultě UK

Éru tohoto generálního tajemníka a posledního československého komunistického prezidenta jsem nezažil, ale jako první při vyslovení jeho jména mi naskočí normalizace, tedy doba celkové společenské a kulturní stagnace, šeď, ohnutá záda a vlna emigrace elit. Jeho osoba na mě působí nevýrazně a úřednicky, bez jakéhokoli charismatu. Dále se mi vybavuje jeho slovenský původ, obskurní vítací státnické ceremonie s nezapomenutelnými, pro nás dnes směšnými polibky, i jeho politický obrat po pražském jaru. Jediná pozitivní asociace, která by člověka mohla napadnout, je propopulační politika, která nastala za jeho éry.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte