Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Trochu soucitu pro Řecko

Předhazovat si vinu je snadné, k ničemu dobrému to ale nevede

Další generální stávka a další utahování opasků následují po sobě v jakési podivné spirále, po níž Řecko klouže do beznaděje. Čas na jeho záchranu se rychle krátí a Evropa hledí na tuto zemi s obavou, že bude do spirály vtažena. Pud sebezáchovy ji sice vede k tomu, aby se snažila řeckému bankrotu zabránit, ale v záplavě ekonomických pojmů jako rekapitalizace bank či fiskální unie úplně zanikají slova jako solidarita či soucit, a pokud je někdo vyřkne, dočká se spíš výsměchu. Celé národy se pod vlivem debaty o Řecku a krizi eura změnily na stádo ekonomů počítajících, kdo na koho kolik doplácí a jak se vyvléct z odpovědnosti za celek.

Mezitím v Řecku strmě stoupá počet lidí, kteří podle průzkumu Gallupova ústavu prožívají „utrpení“: od roku 2007 stoupl ze 7 na 25 % (v Česku je „trpících“ 13 %), což je číslo charakteristické spíše pro třetí svět. Mezinárodní zdravotnická organizace MSF, která zřizuje po světě centra pomoci a v Řecku od roku 1995 pečuje o imigranty a uprchlíky, hlásí dramatický nárůst domácích Řeků – penzistů, nezaměstnaných a bezdomovců –, kteří vyhledávají její pomoc. Řecká vláda totiž zrušila téměř třetinu nemocnic a za každou návštěvu lékaře zavedla poplatek pět eur.

Otázky viny

Jistě, jak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.