Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Přátelé po boji

Kaddáfí se ještě nevzdal, svět už ale myslí na budoucnost

Britské Královské letectvo minulý týden přistavilo celé vojenské dopravní letadlo, aby do jeho trupu mohlo naložit balíky s 280 miliony libyjských dinárů (asi 200 milionů eur) a přepravit je přímým letem do země svrženého Muammara Kaddáfího. Bankovky si bývalý režim nechal v Británii vytisknout vloni na podzim, Cameronova vláda mu je ale po vypuknutí povstání zmrazila. Peníze by měly jít na výplaty libyjských státních zaměstnanců a také do bankomatů, které zejí prázdnotou. Británie pošle ještě zhruba jednu miliardu eur, Německo a Spojené státy uvolní také po jedné miliardě a Francie odblokuje pro libyjské povstalce další jeden a půl miliardy eur, které leží zmrazené na bankovních účtech.

Sílící proud peněz určených prozatímní libyjské vládě je dalším znamením, že se nad Kaddáfího diktaturou zavírá voda. Plukovník ještě stále svými projevy z neznámého místa žene národ do boje, když ale ve čtvrtek hřímal z rozhlasu slova „nevzdáme se, nejsme ženy“, scházeli se v Paříži zástupci šedesáti zemí, OSN a několika nadnárodních organizací, aby za celou érou udělali tečku. Schůzky „přátel Libye“, jak se přítomní nazvali, se zúčastnili členové koalice i odpůrci zásahu Rusko a Čína. Schůzka se konala přesně v den 42. výročí vojenského převratu, který Kaddáfího vynesl k moci, což triumfující…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.