Britské Královské letectvo minulý týden přistavilo celé vojenské dopravní letadlo, aby do jeho trupu mohlo naložit balíky s 280 miliony libyjských dinárů (asi 200 milionů eur) a přepravit je přímým letem do země svrženého Muammara Kaddáfího. Bankovky si bývalý režim nechal v Británii vytisknout vloni na podzim, Cameronova vláda mu je ale po vypuknutí povstání zmrazila. Peníze by měly jít na výplaty libyjských státních zaměstnanců a také do bankomatů, které zejí prázdnotou. Británie pošle ještě zhruba jednu miliardu eur, Německo a Spojené státy uvolní také po jedné miliardě a Francie odblokuje pro libyjské povstalce další jeden a půl miliardy eur, které leží zmrazené na bankovních účtech.

Sílící proud peněz určených prozatímní libyjské vládě je dalším znamením, že se nad Kaddáfího diktaturou zavírá voda. Plukovník ještě stále svými projevy z neznámého místa žene národ do boje, když ale ve čtvrtek hřímal z rozhlasu slova „nevzdáme se, nejsme ženy“, scházeli se v Paříži zástupci šedesáti zemí, OSN a několika nadnárodních organizací, aby za celou érou udělali tečku. Schůzky „přátel Libye“, jak se přítomní nazvali, se zúčastnili členové koalice i odpůrci zásahu Rusko a Čína. Schůzka se konala přesně v den 42. výročí vojenského převratu, který Kaddáfího vynesl k moci, což triumfující…

2011_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte