Když se rodiče při rozvodu neshodnou, kdo z nich bude mít v péči společného potomka, zvolí soudce střídavou péči. Tedy týden u mámy, týden u táty. Aktuální novela zákona o rodině má vcelku revoluční potenciál změnit zdejší zažitou praxi – devadesát procent dětí u nás končí po rozvodu v péči matky, což se nelíbí mnohým otcům. Změna vypadá na první pohled přitažlivě a demokraticky. Ve skutečnosti ale problémy rozvedených rodin řeší natolik necitlivě a mechanicky, že může nejvíc uškodit těm, koho by měla chránit – dětem.

 

Volba

Střídavá péče má přitom své kvality a kouzlo. V případě dobře spolupracujících rodičů s pružnými pracovními úvazky, kteří jsou schopni se konstruktivně dohodnout, kdo zaplatí synovi nové lyže, jak velké má mít kapesné a kolik hodin smí denně strávit u počítače, vyniknou její výhody (intenzivní kontakt s oběma rodiči) a zmenšují se rizika.

Pendlování mezi dvěma domácnostmi je ovšem velmi křehký model, který se v případě nesouladu může velmi snadno změnit v praxi, jež dítě poškozuje. Žít ve dvou vzájemně nevraživých a nekomunikujících světech s rozdílnými pravidly, kdy ani jeden z nich není dostatečně stabilní pro základní sebeidentifikaci, je pro dětský vývoj schizofrenická situace.

2011_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1561

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte