Všechno to původně byly dobré nápady. V 1. polovině 70. let se dělníkům v britských továrnách dostávalo rady, aby si vymohli náhradu nebezpečného čpavku neškodným freonem, který se v té době stával běžnou součástí rozpouštědel, sprejů či chladicích směsí. Už v roce 1974 přitom vyšel v časopise Nature nenápadný článek, jehož autoři byli později odměněni Nobelovou cenou. Psalo se v něm, že freony unikají do stratosféry a poškozují ozonovou vrstvu. Věřil tomu jen málokdo a trvalo déle než deset let, než se podařilo vznik ozonové díry dokumentovat a freony začít omezovat. Za dekádu ztraceného času jsme zaplatili nárůstem počtu případů rakoviny kůže.

Jiným „dobrým nápadem“ bylo natírat dna lodí pesticidem TBT, aby se na ně nepřichycovali měkkýši zpomalující plavbu. Jedovatý pesticid unikl do vody, vyhubil ústřice ve francouzských vodách a začal se hromadit v potravních řetězcích, až dospěl i do lidských těl. Trvalo 40 let, než se jej podařilo zakázat. Historii dalších látek jako DDT nebo PCB není snad ani třeba připomínat.

 

Nakrmit devět miliard

V současné době se zdá, že moc času na nápravu dalších případných omylů nemáme. Jaké to mohou být? Zcela jistě k nim patří lpění na fosilních palivech, neschopnost radikálněji prosazovat obnovitelné zdroje…

2011_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 921

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte