Už je to trochu obehraná písnička nálepkovat Pákistán coby jednu z nejnebezpečnějších zemí světa. Když to ale minulý týden udělala organizace Reportéři bez hranic, stěží jim to někdo vyčítal. Minulý týden totiž zahynul v Pákistánu při výkonu svého povolání šestnáctý novinář, počítaje od začátku roku 2010.

Šlo o vraždu a podstatné jsou především její okolnosti. Reportér internetového deníku Asia Times Sajíd Salím Šahzád platil za jednoho z největších znalců islamistických teroristických skupin působících v Pákistánu včetně Tálibánu a al-Káidy. Měl výborné informátory uvnitř radikálních skupin, rozhovory mu dávali jejich vůdcové. Výborné zdroje měl podle všeho i uvnitř pákistánské tajné služby ISI, dlouhodobě podezírané z podpory al-Káidy a Tálibánu.

Šahzád o tom psal články, debatoval v televizi, přednášel na konferencích. Jeho poslední publikovaný text byl o údajné infiltraci radikálů do pákistánských námořních sil, sídlících v Karáčí, na které nedávno zaútočila skupinka militantních islamistů a k šoku celého Pákistánu s nimi vedla v místě jejich elitních kasáren několikahodinový boj.

Sajíd Salím Šahzád, otec tří dětí, zmizel v neděli 29. května při cestě do televizního studia, kde měl debatovat o terorismu. Po dvou dnech pak bylo jeho tělo s& …

2011_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte