52_tema01_foto_HN_Zuzana_Sm_n.jpg
52_tema01_foto_HN_Zuzana_Sm_n.jpg
52_tema01_foto_HN_Zuzana_Sm.jpg
52_tema01_foto_HN_Zuzana_Sm.jpg

Zpráva, že mu možná hrozí až patnáct let kriminálu, zastihla Marka Dalíka při květnovém cestování v cizině. Chytil nejbližší letadlo domů a v Praze pak výpověď rakouského manažera,že si před čtyřmi lety řekl o půlmiliardový úplatek za prosazení jednoho armádního nákupu, označil za nehoráznou lež a špinavou hru. „Vše vysvětlím policii,“ oznámil médiím před třemi týdny. Od té doby čeká na předvolání k výslechu. A spolu s ním každý, kdo si z rozpletení výpovědi manažera Stephana Szücse slibuje vhled do české džungle, v níž – jak se aspoň už nějaký čas a stále silněji zdá – nerozhodují o zásadních obchodech reprezentanti veřejného zájmu, ale šedé eminence, jejichž jediným mandátem je velké ego a vlastní prospěch. Zosobněním tohoto systému se pro mnohé stalo jedno jméno – Dalík.

Na české straně

Mediální sláva Marka Dalíka se už nějaký čas zdála povadlou. Někdejší hrdina titulních stránek a hlavních pořadů se po pádu svého přítele a premiéra Mirka Topolánka postupně ztrácel z nasvícené scény, občas jej připomenuly víceméně bulvární dohady, jaký majetek vlivný lobbista vlastní či kde vzal peníze na koupi luxusní čtyřicetimilionové vily na Hradčanech.

52_tema02_foto_Isifa_R23_20_s.jpg
52_tema02_foto_Isifa_R23_20_s.jpg
Únik protokolu o výpovědi Stephana Szücse do českých médií vrátil Marka Dalíka rázem do středu pozornosti. Zaprvé, Szücs není žádným bezvýznamným úředníčkem, který by při nákupu pandurů, obchodu, v němž Česko nakoupilo stroje za třikrát vyšší cenu než třeba Portugalsko nebo Chorvatsko, seděl na jednání jen tak do počtu. Byl hlavním vyjednavačem amerických majitelů rakouské společnosti a navíc zástupcem zprostředkovatelské firmy, přes niž měla česká armáda nakoupit nejdůležitější komponenty obrněnců. Musel vědět o obchodě všechno. Když poprvé, v listopadu 2007, vyslechl Dalíkovu žádost o úplatek, oznámil podle neoficiálních informací z české policie vše svým americkým zaměstnavatelům. Poté se podle informací Respektu odehrála ještě jedna schůzka, kde si majitelé firmy Steyr Dalíkovu žádost nahráli. Nevíme, proč už se tehdy nerozběhlo vyšetřování korupce. Vysvětlením může být špatná finanční situace společnosti Steyr, které na obchodu záleželo a konečný kontrakt byl z české strany vůči prodejci více než velkorysý. Zájem vyšetřit korupci, který by obchod zhatil, nemusel být ani na rakouské, ani na americké straně.

2011_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte