59A_R23_2011_s.jpg
59A_R23_2011_s.jpg
Je to snad ten nejněžnější polibek v dějinách kinematografie. Rty jako samet a oči jako hvězdy, americká herečka Grace Kellyová se sklání nad svým přítelem a tiše šeptá. Blond vlna nad čelem je pečlivě naondulovaná, sukně nadýchaná jako dortík, pamatuje si to každý, kdo viděl Hitchockův film Okno do dvora. Právě Grace Kellyová, princezna Hollywoodu, která se později provdala za skutečného monackého prince, je ztělesněním slova glamour. A slovo glamour je zase trochu jako ona. Je to zvláštní kombinace krásy, luxusu, elegance a sex-appealu a používá se pro ženy žádoucí a nedostupné – filmové herečky, operní divy, luxusní prostitutky, pro Marlene Dietrichovou, lady Dianu i Paris Hiltonovou. Prostě pro vše, co má dimenzi tajemné, přepychové a snad trochu lascivní krásy.

V padesátých letech, kdy šel film Okno do dvora do kin (1954) a vycházela hvězda Grace Kellyové, se u nás ovšem tenhle druh krásy netrpěl. Z drahých látek se od roku 1947 platila daň z přepychu a modelová krejčovství byla brzy poté znárodněna. Zatímco si Grace Kellyová ve filmu listuje časopisem Bazaar, v Československu mají ženy časopis Žena a móda, kde čtou: „Oděv z měšťansky honosného materiálu nepřesvědčuje o projevu úcty ke kolektivu.“ Navádí prý jen k& …

2011_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1311

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte