Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Léčba strachem

První lék vyrobený z marihuany dostal vstupenku na pulty českých lékáren. Je to dobrá, nebo špatná zpráva? Nemocní s roztroušenou sklerózou, pro něž je ústní sprej Sativex určen, ji určitě vítají. A stejně tak ji můžeme ocenit coby oficiální uznání léčivých účinků konopí. Přesto je příběh tohoto medikamentu především absurdní. 

Sativex bude v Česku bedlivě střežen. Recept s modrým pruhem jej řadí mezi nejpřísněji hlídané opiáty, a přestože diagnóz, na něž konopné výtažky prokazatelně pomáhají, je několik, užívat jej u nás budou smět jen pacienti s roztroušenou sklerózou na zmírnění svalové ztuhlosti. Navíc jen ti, jimž nepomohly žádné jiné léky. Strach ze zneužití Sativexu coby prostředku k navození marihuanového rauše má asi svou logiku, opatření, která tomu mají zabránit, však kráčejí v tradici protidrogové hysterie. Tím hlavním „regulátorem“ je totiž cena. V Česku zatím nebyla stanovena, dá se ale předpokládat, že se odvine od ceny v domovské Británii – léčba Sativexem tak pacienta s roztroušenou sklerózou vyjde ročně na zhruba 120 tisíc korun. Lék je ohodnocen tak vysoko, aby se vyplatilo jej hlídat a nevyplatilo prodávat na černém trhu.

Selský rozum velí připomenout, že vypěstovat si potřebné množství léčebného konopí na zahradě vyjde pacienta maximálně na pět tisíc ročně.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.