Svých patnáct minut slávy si József Szájer, významný funkcionář maďarské vládní strany Fidesz a europoslanec, odbyl už letos v březnu. To když na svém blogu pěl chválu na iPad, díky němuž mu šlo psaní nové maďarské ústavy jako po másle, a světová média citovala jeho větu, že právě ona je historicky první ústavou napsanou na tomto „zázraku“.

Když pak byla v dubnu ústava schválena ústavní většinou, jíž disponuje v parlamentu strana Fidesz, ukázalo se, že iPad možná přece jen není takový zázrak. Obsah ústavy, kterou si vláda odmítla nechat schválit referendem a o Velikonocích ji slavnostně podepsal prezident, už totiž stihla tvrdě kritizovat EU, OSN, německé ministerstvo zahraničí, Amnesty International i Helsinská komise pro lidská práva.

Po nelibosti, kterou v lednu vyvolal v Evropské unii mediální zákon nové maďarské vlády, si tak Budapešť zadělala na další bouři nevole a zdá se, že Evropa už jen trpně čeká na 30. červen, kdy Maďarsku skončí předsednictví EU. Plánovanou návštěvu už odpískala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, i evropský summit na téma partnerství EU s východoevropskými státy, od něhož si premiér Viktor Orbán tolik sliboval, je odložen, aby se mohl uskutečnit až v Polsku, které předsednickou funkci přebírá po Maďarech.

 

2011_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte