Zatímco ještě před několika lety Německo bilo na poplach před polským instalatérem beroucím práci domácí řemeslné obci, dnes ho nejen vítá s otevřenou náručí, ale láká i bonusem navíc. Německo společně s Rakouskem prodloužilo omezení pohybu pracovních sil na maximum, dnes už se ale firmy v pohraničí nemohou dočkat, až se tento týden pomyslné brány na hranicích otevřou úplně. „Kdybychom teď nezačali zaměstnávat Čechy, hrozí nebezpečí, že budeme muset do dvaceti let celou výrobu přesunout jinam,“ říká Markus Hofmann z firmy Zollner Elektronik, která je největším zaměstnavatelem v příhraničním okrese Cham, sousedícím s Domažlickem.

V regionu s jen dvouprocentní nezaměstnaností chybí kvalifikované pracovní síly, zároveň dlouhodobě klesá zájem mladých lidí o tradiční řemesla, ze škol vychází slabé ročníky a absolventi se nakonec stejně raději stěhují z venkova do větších měst. Ještě před rokem 1989 bylo pro firmy výhodné se usadit blízko československé hranice, protože v rámci podpory pohraničí dostávaly od státu velké úlevy na daních. Jenže dnes jim k dalšímu rozvoji chybí lidi. „Doufali jsme, že teď začnou z Česka chodit žádosti o práci,“ říká Markus Hofmann, ale protože zatím nic v poště nenachází, začal s jazykovou pomocí jedné své české kolegyně objíždět české školy…

2011_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte