22A_R16_2011_n.jpg
22A_R16_2011_n.jpg

Je to „nespravedlivé a neopodstatněné“, rozčiloval se koncem března řecký ministr financí George Papaconstantinou, když ratingová agentura Moody’s jeho zemi opět snížila známku. Podle ministra to víc než o ekonomické situaci v Řecku „vypovídá o špatných úmyslech a nevypočitatelnosti samotné agentury“. Papaconstantinou agentury zároveň obvinil, že zatímco zaspaly a dlouho úplně pomíjely rizika vedoucí ke globální krizi v roce 2008, dnes se předhánějí v zaručených proroctvích“ dalších krizí.

22A_R16_2011_s.jpg
22A_R16_2011_s.jpg
Přestože ministrův zoufalý výkřik Řecku z bryndy, již si způsobilo do velké míry samo, nepomůže, jako příspěvek do debaty o dosud nepotrestaných vinících obrovské finanční krize stojí za pozornost.

Kdo spustil lavinu

Americká vládní vyšetřovací komise (FCIC) například dospěla letos v lednu k závěru, že tři nejvýznamnější ratingové agentury (Moody’s, Standard & Poor’ s a Fitch) patřily mezi „klíčové hybatele krize“ a že bez jejich přispění by vůbec nemohla propuknout. Právě ony totiž udělovaly toxickým finančním derivátům poskládaným z různých druhů hypoték – včetně těch podřadných – nejvyšší známku AAA. Je to asi totéž, jako kdyby Světová zdravotnická organizace tvrdila, že virus HIV je neškodný a v nejhorším případě vyvolá rýmu. Banky pak díky…

2011_obalka_R16-17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R16-17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte