Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kultura

Než se rozvije půlnoční poupě

Staré zahrady jsou často dějištěm příběhů dětských knih. Přesto toto téma láká další tvůrce, aby ve svých nových zahradách dětem poskytli tajemná útočiště. Jednu takovou zahradu stvořil německý spisovatel a ilustrátor Einar Turkowski (1972) v knize

Měsíční květina

. Zahrada je dokonce na ostrově a žije v ní sympatický podivín pan Ribblestone, který miluje klid, ticho, zahradničení, čaj a topinky s ostružinovou marmeládou nebo s kdoulovým želé.

Pan Ribblestone má zřídkakdy hosty, protože na všechny působí jeho zahrada příliš stísněně a tajemně. Ozývají se tam záhadné zvuky, když se překvapivě rychle blíží noc. Poklidné dny plné četby a listování v botanickém klíči a hloubení jamek pro nové rostlinky přeruší záhadné klíčení něčeho, co v botanickém klíči nelze nalézt. V zahradě nastává fáze, kdy se její obyvatelé – rostliny jako vášnivka, perla bahenní, brukvička stolní, vějířník nebo noční bzučivci či běžní bzikavci – společně s panem Ribblestonem nemohou dočkat, co vlastně ze záhadné rostliny vyroste. Nakonec se rozvine obří poupě, veliké jako dýně. Napětí vzrůstá, pan Ribblestone dokonce hraje poupěti divadelní představení, aby je zabavil a konečně se dočkal vytouženého květu.

Všechno tohle se odehrává ve velké, podlouhlé knížce pro děti, která je ilustrovaná kresbou tužkou, ve všemožných černých a šedých odstínech. Poetika celku upomíná na staré expresionistické nálady, temné, ale ne příliš strašidené příběhy, které se rodí, když se děti schovávají s baterkou pod peřinou a nemůžou spát. Jazyk knihy je staromilný, bohatý, plný okrasných kudrlinek, jakých by se dnešní dítě odkojené počítačovými hrami a televizí asi nenadálo. (Ostatně knihu přeložil Radek Malý, který je sám básník, autor knih pro děti a překladatel německé poezie.)

Einar Turkowski vystudoval ilustrátorství a také biologii, není proto divu, že se v zahradě usídlilo tolik druhů a poddruhů noční i denní fantaskní fauny, na obrázcích vyvedené s pečlivostí a působivostí, ze které místy až mrazí. Einar Turkowski je oceňovaný autor, za svou prvotinu Bylo tma a divné ticho získal např. Grand Prix na XXI. bienále ilustrací v Bratislavě.

Měsíční květina je určená dětem od pěti let a ctí tradice a kreslířskou dovednost. Děti určitě budou hledat další a další ukryté detaily, jako jsou třeba miniaturní vrtulky na hlavičkách vzdušných koníků. A když se pak nakonec dozvědí, co se z obřího poupěte vyklubalo, budou stejně jako pan Ribblestone navýsost spokojené.

Einar Turkowski: Měsíční květina

Přeložil Radek Malý, Albatros, 32 stran

Autorka je spisovatelka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 16/2011 pod titulkem Než se rozvije půlnoční poupě