76C_R11_2011_n.jpg
76C_R11_2011_n.jpg

75_R11_2011_s.jpg
75_R11_2011_s.jpg
Blonďaté učitelce lyžování Marion Weissensteinerové je sice teprve třiadvacet, ale už leccos pamatuje. Třeba že když byla malá, bývalo v zimě tolik sněhu, že se dalo na saních dojet z kopce až k jejich domu. Nebo že v lyžařském středisku Obereggen, které na lyžích brázdí už od tří let, byla nejvýkonnější lanovka ta dvousedačková.

Teď se na saních domů sveze málokdy a v jejím oblíbeném středisku jezdí v rychlém tempu šestimístné sedačky. Ještě v 70. letech tady vyvezly nahoru 50 tisíc lyžařů za sezonu. Teď totéž zvládnou za týden. A tak je to skoro ve všech horských areálech – čím dál více lidí, čím dál méně sněhu. Jenže lyžaři nechtějí být závislí na něčem tak nestálém, jako je sníh. Ani skiareály už nehodlají spoléhat na přírodu. Proto je stále více sněžných děl, která vyrábějí technický sníh místo toho přírodního.

Tady, v italském regionu Jižní Tyrolsko, kam rádi jezdí i Češi, se na osmdesáti procentech svahů dá lyžovat, i když z nebe nespadne ani vločka. V Rakousku se dají uměle zasněžit dvě třetiny sjezdovek, ve Francii a Švýcarsku dvacet procent. A podíl stoupá každý rok. Znamená to víc spokojených turistů a také víc kanonů, nádrží na vodu, chladicích věží, víc litrů vody a spotřebované elektřiny. U nás je vývoj podobný, 85 procent areálů má technické sněžení a přibývá lyžařských středisek, kde se s přírodním sněhem ani nepočítá.

 

Reklamujte…

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte