Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Koalice se rozhodla demonstrovat jednotu právě na tom, že se sjednocením DPH se už nebude hýbat, takže jako prakticky jediná země v Evropě budeme platit 20% DPH na knihy, noviny a časopisy, pokud zájmové skupiny neuspějí v parlamentu. Od této chvíle si můžeme oddechnout a nemusíme spekulovat o tom, zda tato vláda své představy o vzdělanějším a kulturnějším obyvatelstvu přece jen nemyslí vážně. Možná si ani nechci představovat, jak ministr Kalousek vymetl s ministrem kultury Besserem, který slíbil zastat se knih a knihkupců.

Škoda že koalice nedemonstruje nerozbornou jednotu na něčem úplně jiném. Třeba na lepších osobních vztazích a důvěře mezi jednotlivými ministry.

Na druhé straně poučení pro příště pro vydavatele, nakladatele apod.: Bojujte o své (legitimní) zájmy dřív, o sjednocení DPH v souvislosti s penzijní reformou se mluví od června.

 Na penzijní reformě mne nakonec nejvíce trápí to, že proti ní razantně stojí ČSSD. To je úplně jedno, kdo se snažil či nesnažil o kompromis, jak dlouho a kdo je vinen. Z otázky viny se nenajíme, v tom je to podobné jako s radarem. Horší je, že reálně hrozí, že po příštích volbách to celé někdo překope. Premiér Nečas garantuje, že inkaso z vyšší DPH bude sloužit pouze na důchod. Tomu sice věříme a je to velmi hezké, příští vláda však tu garanci může zrušit.

Nějaké společné minimum v této věci mne zajímá řádově více než celospektrální dohoda ve věci…

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte