turek_n.jpg
turek_n.jpg • Autor: Respekt

„Měl jsem už dost dohlížení na své spoluhráče. Potřeboval jsem hrát, a ne drezírovat zvířata. Pokud jde o umění, můj charakter má fašistické sklony, vše musí být přesně podle mých představ,“ prohlásil v roce 1990 v rozhovoru pro deník The Times malíř Don Van Vliet. Tehdy to bylo už osm let, co si tento světem výtvarného umění uznávaný samouk přestal říkat Captain Beefheart a stáhl se z koncertních pódií do ústraní k paletě.

Štětce vážně bývají poslušnější než muzikanti. Ale možná na sobě někdejší hudebník taky začínal pociťovat první příznaky roztroušené sklerózy, s níž bojoval až do smrti, jež ho dostihla před dvěma týdny. Ať tak či onak, hudební avantgardista Captain Beefheart na jednom z nejpozoruhodnějších alb v historii populární hudby Trout Mask Replica v roce 1969 zcela vychýlil písňovou formu mimo dosud známou osu.

turek_s.jpg
turek_s.jpg
V jeho šlépějích kráčeli natolik různorodí interpreti jako Tom Waits, Residents, Public Image, Ltd., Red Hot Chili Peppers, PJ Harvey, Sonic Youth či White Stripes. Žádný ze jmenovaných ovšem nikdy nedosáhl tak suverénní nadvlády nad zdánlivým chaosem, kterého vůdce Beefheart dociloval promyšleným, doslova vojenským drilem, jemuž vystavoval své spoluhráče. Prolnul nekašírovaný bluesový zvuk nástrojů se sofistikovaným jazzovým myšlením, nasadil tomu korunu dadaistických textů, a pak se nadobro vytratil. Podobně jako průkopník a mistr pouliční…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1421

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte