Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Jiný způsob svědčení

Média na celém světě ráda propírají případy kněží obviněných ze sexuálního zneužívání. Papírová jednoznačnost těchto případů v souvislosti s nábojem, jaký přináší juxtapozice „vody a vína“, je zkrátka něčím, čemu novinářský apetit nedokáže odolat. Je-li však mentální okruh spravedlivého rozhořčení víceméně maximem, které lze od médií očekávat, odpovědnost literatury začíná až o několik zastávek dál. Ukazuje to skotský spisovatel Andrew O’Hagan (42) v románu Buď se mnou.

„Buď se mnou, když mi vyschla víra, / když hejno much, jež rodí voda / vajíčka klade, bzučí, bodá, / v malosti zmítá se a zmírá.“ Verše lorda Tennysona nejenže daly knize titul, ale obracejí se i k její zápletce: muž, který kulhá ve víře, šlápne do močálu, a ten se ho chystá pohltit – stačil jeden chybný krok, nerozvážnost, jeden polibek na přelomu noci a rána, zatoulaná ozvěna mládí, a z tohoto polibku se ve světle fotoaparátů stane sexuální zneužívání. Najednou je všechno jasné jak facka: je tu stárnoucí farář a mladý kluk, lahve alkoholu, je tu dobro a zlo, nevinnost a hřích.

Andrew O’Hagan ovšem není autor senzační, ale senzitivní. Inkriminovaná událost také nestojí na počátku knihy jako startér děje, objeví se až někde za polovinou jako zprvu nenápadný uzlík na jemně splétaných vláknech vyprávění. Farář David Anderton je dítětem 60. let, která strávil v Oxfordu.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.