Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Trendy

iPady, čtečky a vyhynulé želvy

Čtečky elektronických knih, multimediální tablety, rozmach chytrých telefonů a mobilního internetu. To jsou digitální fenomény roku 2010, před nimiž nejspíš neutečeme ani v novém desetiletí.

Loni v dubnu stál ředitel Microsoftu Steve Ballmer v záři reflektorů na pódiu v San Francisku a v ruce držel cosi, co tvarem i velikostí připomínalo želvu. Byl to ovšem mobilní telefon Kin, který jeho firma právě s velkou slávou uváděla na americký trh. Je jako iPhone, jen ještě víc sexy, zaznělo při prezentaci přístroje, zaměřeného na mladou generaci, která chce být stále připojena k sociálním sítím. Už za tři měsíce se ukázalo, že mladou generaci, ani nikoho jiného, Ballmerova želva vůbec nezajímá. Firma ji přestala nabízet a akcionáři sebrali temperamentnímu manažerovi prémie.

Svět spotřební elektroniky a digitálních technologií je podobně tristních příběhů plný. Vzpomenete si třeba ještě na internetový svět Second Life, který byl v kurzu před dvěma třemi lety? Nebo na Google Wave, komunikační systém, o němž se ještě loni v novinách psalo, že ho budeme brzy používat místo e-mailu? První omezuje provoz, protože jeho virtuální ekonomika neutáhne provoz skutečných serverů. Druhý dala nejziskovější internetová firma k ledu loni v srpnu, poté co se ukázalo, že sice svými možnostmi a technologickou vyspělostí vzrušuje programátory, ale pro běžné smrtelníky je zcela nepochopitelný.

Jsou ovšem i technologie, kterým se loni podařilo prorazit. Kdo před rokem vytáhl v tramvaji z kapsy tablet nebo čtečku elektronických knih, byl za výstředníka. Dnes jsou lidé…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].