67A_R09_2010_n.jpg
67A_R09_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Spisovatel Kurt Andersen nazval současné lidstvo „generací kobylek“, které v „největších desetiletích lidstva“, tedy zhruba od konce druhé světové války, spásly většinu zdrojů a nyní se rozhlížejí, kde ještě co zůstalo. Dochází i ropa. Jak velký kus koláče nám zbývá a jsou vůbec v zásobě nějaké další ropné pochutiny jako třeba písky či břidlice?

Na přelomu roku se objevila řada zpráv, které shrnují celosvětovou energetickou situaci v minulém roce a výhledy do budoucnosti. Mezi nejsledovanější patří analýzy Mezinárodní energetické agentury, British Petroleum a OPEC. V základních rysech jako výše spotřeby se tyto zprávy shodují, co nás čeká v budoucnu, z nich však jednoznačně nevyplývá. Základní důvody jsou dva. Zaprvé v energetice můžeme málokdy pracovat s nezkreslenými údaji (například o výši zásob), protože státy ani firmy si nechtějí nechat nahlížet do karet. Druhým důvodem je trh, který vysílá zmatené a protichůdné informace. Jsme na to sice zvyklí, ale určitě není normální, aby v jednom roce cena ropy kolísala od 40 do 80 dolarů za barel.

67_mala_R09_2010_s.jpg
67_mala_R09_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Problémy už za pět let
Loni poprvé od roku 1981 klesla světová spotřeba energie, ale nyní se již očekává růst. Krize má zajímavý dopad zejména na bohaté státy, kde si lidé konečně uvědomili nutnost šetřit, zvažovat koupi dalšího automobilu i neudržitelnost vozů s…

2010_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte