0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika28. 2. 20106 minut

Není kam spěchat

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

S ministrem vnitra Martinem Pecinou o vyšetřování pandurů

Reklama
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Rakouská policie začala česko-rakouský obchod s obrněnci vyšetřovat pět hodin poté, co se z českých novin dozvěděla o možné korupci. Vyžádala si od novinářů MF Dnes všechny podklady, podnikla razie v sídle zbrojovky Steyr i v domech dvou bývalých manažerů, kteří o korupci mluvili. Česká policie zareagovala až čtyři dny poté s tím, že sestaví vyšetřovací tým. Znamená to, že vyšetřování aktuální korupční kauzy č. 1 míří do ztracena?

Co zdejším detektivům zabránilo reagovat stejně pohotově jako Rakušanům?
Nemyslím si, že by bylo rozhodující to, kdy policie doklady dostane. Nevím, jaké tady hrozí nebezpečí z prodlení. Je tu třeba postupovat podle našich zákonů. Toto není věc, kde by se muselo postupovat v hodinách. Toto je věc stará několik let a tady se asi za hodinu nic neztratí. Já s postupem policie souhlasím.

Jak si vysvětlujete, že rakouská policie měla potřebu postupovat v hodinách?
Neřeknu vám to na diktafon, proč a jak postupovala zdejší policie. To není nic, co bych mohl takto sdělovat. Nechci svými vyjádřeními ohrozit vyšetřování.

V podobných korupčních případech, jako jsou pandury, je co nejrychlejší práce policie klíčová pro zajištění „horkých“ důkazů a proto, aby nemohly být zničeny. Ptal jste se na otálení…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc