Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Černá je barva naděje

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Příběh dítěte odepsaného v kremelské porodnici

Životopis nadaného spisovatele, který byl po narození na pokyn svého dědečka prohlášen za mrtvého a inkognito živořil v sovětských dětských domovech jako nepohyblivý invalida, by asi působil trochu přepjatě. Kdyby se navíc dodalo, že ten dědeček byl Stalinův oblíbenec, generální tajemník Komunistické strany Španělska Ignacio Gallego, těžko už by tomu někdo uvěřil. A pokud by přibyla ještě historka o tom, jak hrdina navzdory vší nepřízni osudu přežil a nakonec se setkal v Praze se svou matkou jménem Aurora, redaktorkou ruské redakce Rádia Svobodná Evropa, která ho 30 let považovala za mrtvého, čtenář by asi usoudil, že se stal obětí jihoamerické telenovely (tím spíš, že v životopise figuruje ještě venezuelský partyzán – hrdinův otec, který ho zplodil za svého pobytu na školení v Moskvě).

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Všechny tyto údaje a události jsou pravdivé a jejich hlavní hrdina Ruben David Gonzalez Gallego z nich vychází ve svém životopisném románu, za který získal v Rusku v roce 2003 Bookerovu cenu a jenž v moderní literatuře představuje jakousi tržnou ránu. Ohlasy bezpočtu čtenářů zmiňují slzy, otřes, sílu, katarzi. Jako bychom se propadli někam do epochy Lva Tolstého nebo do příběhů ze stalinských lágrů. A přitom autobiografický vypravěč je náš současník – ročník 1968.

Vítězství nad beznadějí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.