Čerstvý podmíněný trest pro Zdeňka Doležela, někdejšího tajemníka dvou premiérů – Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka –, přináší podstatně větší vzkaz, než je poněkud pozdní odsouzení kdysi vlivné persony za požadování pětimilionového úplatku v legendární podezřelé privatizaci Unipetrolu. Měl by především poučit policisty a státní zástupce, kteří dnes vyšetřují jiné podezřelé případy – bývalého ministra obrany Martina Bartáka a jeho náměstka Jaroslava Kopřivu. Zjednodušeně řečeno, pokud budou postupovat tak, jak to udělali jejich kolegové před pěti lety při vyšetřování Doležela, žádnou korupci nevyšetří.

Na čerstvé dvouleté podmínce pro Doležela je klíčový fakt, že soudkyně překvalifikovala žalobu z podvodu na úplatkářství. Proč je to klíčové? Pro vysvětlení musíme zabrousit do minulosti. Doležel si v létě 2005 řekl o úplatek – slovy „na stole bude pět v českých“ – lobbistovi, který zastupoval potenciální zájemce o privatizaci Unipetrolu. Jenže podle policistů to už bylo v době, kdy vláda o budoucím majiteli rozhodla, a privatizaci proto nebylo možné nijak ovlivnit. Doležel tak sliboval za peníze něco, co nemohl splnit a lobbistu „podvedl“. Policie tak dala veřejnosti dvě zprávy: privatizace Unipetrolu byla čistá a Doležel jednal na vlastní pěst. Problém ale je, že privatizace Unipetrolu čistá nebyla a policisté se obviněním Doležela z podvodu chytře vyhnuli pátrání po korupci, která zřejmě sahala do nejvyšších…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte