Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Hon na agenty byl omyl

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

S historikem Jiřím Sukem o neonormalizaci, Žáčkově ústavu a o původu kabaretního slova totáč

Už několik měsíců historici, novináři i politici vedou vzrušenou debatu o tom, jak Ústav pro výzkum totalitních režimů naplňuje svůj smysl a co vlastně vyrovnání se s komunistickou minulostí znamená. Jiří Suk, autor knihy Labyrintem revoluce a historik Ústavu pro soudové dějiny, je kritický: „Agentománie zcela zakryla přesouvání komunistických kádrů či estébáků do byznysu.“

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nedávno jste napsal, že komunistické elity nebyly po roce 1989 vystřídány těmi demokratickými, ale transformovaly se do nich. Podle vás to jinak nešlo. Proč se tomu nedalo zabránit?

Politické elity měly v důsledku historického kompromisu, který nebyl sice uzavřen, ale vyplynul ze sametové revoluce, zaručeno, že vklouznou do demokratického systému bez větší újmy. Což se pak stalo na základě zákona o politických stranách z 23. ledna 1990, který KSČ akceptoval jako součást politického systému.

Pokud jde o ekonomické elity, jejich odchod se na počátku pokoušela řešit místní občanská fóra. Neměla ale v rukou žádné politické nástroje, a tak tlačila na koordinační centrum OF, ať jim nějaké dá. Koncem srpna 1990 bylo přijato zákonné opatření o odvolání ředitelů a náměstků státních firem, ale to už se OF začalo rozpadat a změnily se priority. Někteří politici projevili i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.